نشست ها و کارگاه ها (6)

نخستين نشست كارگاهي همايش اسلام و حقوق بشر دوستانه بين المللي روز پنج شنبه 14/2/1385 با حضور آقايان فردريك گوئن ( مسئول بخش فرهنگي و روابط بين الملل دفتر صليب سرخ در تهران ) دكتر كنعاني ( رئيس كميته ي ملي حقوق بشردوستانه ي هلال احمر جمهوري اسلامي ايران ) دكتر ميرمحمدي ( استاد دانشگاه ) و تعدادي از پژوهشگران و انديشمندان حوزوي ، دانشگاهي در محل دبيرخانه ي همايش در قم برگزار شد.

آقاي فردريك گوئن درابتداي اين كارگاه با اشاره به مفهوم حقوق بشردوستانه گفت : حقوق بشردوستانه داراي دوجنبه حمايتي و محدوديتي مي باشد وي ادامه داد : حمايت در حقوق بشردوستانه يك عمل مثبت به شمار مي رود كه مكانيزم هايي به منظور حمايت از قربانيان در آن مدنظر قرار گرفته است .

وي گفت : اكنون در جهان شاهديم كه جنبه هاي محدوديت وحمايتي حقوق بشردوستانه در يك چالش جدي قرار گرفته اند كه افغانستان ، عراق ، سيرالئون و .... و رفتار با قربانيان جنگ در آنها از نمونه هاي اين چالش مي باشند . گوئن افزود : امروز شاهد هستيم كه بين نظاميان و غير نظاميان تفكيك مشخصي وجود ندارد و نظاميان در پوشش غير نظاميان مستقر مي شوند كه اين خود يكي ديگر از چالش هاي حقوق بشردوستانه به شمار مي رود .

وي از زمينه ي اجرايي حقوق بشردوستانه در يك كشور در عرصه ي بين الملل بعنوان يكي ديگر از چالشهاي حقوق بشردوستانه نام برد و افزود امروز اسلام بايد بعنوان يك دين بزرگ جهاني نظرات و ديدگاه هاي خود را در مورد حقوق بشردوستانه بيان نمايد .

در ادامه ي اين نشست شركت كنندگان به طرح سوالات و ديدگاه هاي خود پرداختند .

گزارش كامل اين نشست در شماره ي آينده منتشر مي شود

نشست مقدماتی همایش اسلام و حقوق بشر دوستانه بین المللی

در راستای برگزاری همایش منطقه ای اسلام و حقوق بشردوستانه بین المللی،در سال جاری،نشست مقدماتی و کارگاه علمی همایش روز چهارشنبه 14/4/85 در سالن کنفرانس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و با حضور اندیشمندان و پژوهشگران در قم برگزار شد .

در این نشست که با تلاوت آیاتی از قرآن مجید و سخنان حجت الاسلام و المسلمین محمد مهدی ارگانی دبیر جلسه،آغاز شد،نخست آقای فردریک گوئن مسئول بخش فرهنگی و روابط عمومی کمیته بین المللی صلیب سرخ در جمهوری اسلامی ایران سخنان خود را با موضوع شرایط جنگ و رزمندگان در جنگ اصل تفکیک و تناسب آغاز کرد.

وی با اشاره به اینکه در قواعد بین المللی رزمنده فردی است که در جنگ دو کشور شرکت می کند،اظهار داشت:طبق همین قوانین،رزمندگان حق دارند با دشمن بجنگند ولی حق ندارند به غیر نظامیان حمله کنند.

وی ادامه داد:کسی که توسط دشمن دستگیر می شود اسیر جنگی نامیده می شود و مبارزان و رزمندگان و اعضای نهضت مبارزه با دشمن و کشورهایی که طبق دستور در مبارزه شرکت می کنند هنگامیکه دستگیر شوند،اسیر جنگی به شمار می روند.

وی گفت: فرماندهان جنگی باید قوانین بین المللی را به افراد خود آموزش دهند .

در ادامه سلسله نشستهای علمی اسلام و حقوق بشر دوستانه بین المللی سومين نشست با عنوان (ضرورتها و چالشها) در تاریخ 7/12/1386 در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با حضور اساتید و محققین حوزوی و دانشگاهی برگزار شد كه با مراسم رونمائی از کتاب مجموعه مقالات حقوق بشر دوستانه  و کتاب مصاحبه ها همراه بود. در ابتدای جلسه و بعد از قرائت قرآن آقای دستغیب مشاور اسلامی صلیب سرخ  ضمن خیرمقدم به حضار به تفاوت هاي حقوق بشر و حقوق بشر دوستانه اشاره کرد و گفت: شايد بتوان تفاوت و مرز بين حقوق بشر دوستانه و حقوق بشر را به نگاه عالمانه به بشر و نگاه عاشقانه به بشر تبيين و تفسير کرد. نگاه عالمانه آنگاه كه بشر را به عنوان موجودي در پرتو عقل و استدلال مي نگرد و نگاه عاشقانه  آنگاه است كه انسان به عنوان موجودي كه از درون مي جوشد، انساني كه حاصل عشق است. حقوق بشر مبتني برلائیتیسه است ، نگاه انسان محور و اومانیستی به بشر، اما در حقوق بشر دوستانه نگاه مي تواند كاملا الهي باشد. ايشان در ادامه  به استقبال حوزه علمیه از همایش اشاره کرد و افزود : استقبال حوزه علميه قم از اين حركت و همايش نشانگر درك و دريافت صحيح از مباحث و موضوعات و پويا و زنده بودن  اين حوزه قابل احترام  و  بزرگ است . ارائه بيش از صد مقاله در موضوعي كه براي اولين بار مطرح مي شد نشانگر پتانسيل و ظرفيتي است كه مي تواند مبنا و منشائي براي حركت هاي بعدي باشد . آقای دستغیب در پایان به گزارشی از روند فعالیتهای دبیرخانه و نحوه تعامل و همکاری با مراکز علمی و تحقیقی پرداخت و تصریح کرد: انتشار پنج ويژه نامه و چند جلد كتاب در مباحث حقوق بشر دوستانه ، تهيه و توليد نرم افزار منابع حقوق بشردوستانه حاوي اطلاعات نزديك به پانصد جلد كتاب در زمينه حقوق بشر دوستانه ، موضوع شناسي حقوق بشر دوستانه در كنوانسيون ها و پروتكل هاي بين المللي ، تهيه چند جلد پرونده علمي مباحث حقوق بشر دوستانه در تفسير قرآن و تشكيل سه كارگاه تخصصي از فعالیتهای این دبیر خانه است.

سخنران بعدی نشست حجت الاسلام والمسلمین مبلغی رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی بود.

 كارگاه آموزشي اسلام و حقوق بشردوستانه بين المللي به همت جامعه المصطفي العالميه و همكاري دبيرخانه اسلام و حقوق بشردوستانه بين المللي پنجشنبه، سي و يكم ارديبهشت در محل سالن اجتماعات موسسه آموزش هاي كوتاه مدت و فرصت هاي مطالعاتي اين مركز برگزار شد.

در اين كارگاه آموزشي كه در دو نوبت صبح و عصر برگزار شد، اساتيد دانشگاه به بيان نكات و مباحث آموزشي در محورهاي تعيين شده پرداختند. در نوبت صبح آقاي ماركوس كوت ، معاون همكاري هاي دفتر صليب سرخ در تهران، در باب آشنايي با اصول نهضت صليب سرخ و هلال احمر مطالبي ارائه كرد و دكتر ميرمحمدي اقشار مورد حمايت در حقوق بشردوستانه را معرفي نمود. در نوبت عصر، ابتدا دكتر عسگري به بررسي جايگاه حقوق بشردوستانه در حقوق بين الملل و جهان معاصر پرداخت؛ سپس دكتر قربان نيا تفاوت ها و اشتراكات ميان حقوق بشر و حقوق بشردوستانه را مورد بررسي قرار داد. دكتر ابراهيمي نيز به عنوان آخرين  سخنران اين كارگاه در باب ارتباط ميان اسلام و حقوق بشردوستانه بين المللي به ايراد سخن پرداخت. شايان ذكر است اساتيد مذكور پس از پايان سخنان خود به پرسش هاي شركت كنندگان پاسخ دادند.

در پايان پس از جمع بندي حجه الاسلام براتي از مطالب ارائه شده در كارگاه، از طرف صليب سرخ به شركت كنندگان گواهينامه بين المللي اهدا شد

 

متن سخنان دكتر پوريا عسگري  و حجه الاسلام مبلغي در كارگاه علمي آموزشي اسلام و حقوق بشردوستانه بين المللي مركز تخصصي حقوق و قضاي اسلامي

۱۳۸۸/۱۲/ ۹

دكتر عسگري

در جامعه بين المللي درگير روابط بين المللي هستيم. منظور از روابط بين المللي، روابطي است كه ميان بازيگران جامعه بين المللي برقرار است. وقتي گفته مي شود بازيگران جامعه بين المللي ، منظور دولت ها، سازمانهاي بين المللي و اشخاص هستند ومنظور از اين اشخاص نيز ، اشخاص حقوقي و حقيقي هستند.

پس روابط ميان دولتها و سازمانها و اشخاص خصوصي را روابط بين المللي مي نامند. حال آنچه كه اين روابط را ضابطه مند مي كند؛ قواعدي كه بر اين بازيگران جامعه بين المللي حاكم است؛ مقررات حاكم بر روابط بين المللي؛ مجمومه اي است كه تحت عنوان حقوق بين المللي ناميده مي شود. پس به عنوان آخرين تعريف مي توان گفت: حقوق بين الملل مجموعه قوانين و مقرراتي است كه حاكم است بر روابط بين المللي بازيگران در جامعه بين المللي. در واقع حقوق بين الملل مجموعه اي از اصول و قواعد حقوقي بين المللي است كه آن را مي شود در دوقسمت كرد. يك قسمت آن كنوانسيونهاي بين المللي يا معاهدات بين المللي هستند. اين ها اسناد مكتوبي هستند كه با رضايت دولتها و با امضاء پرتكل هايي بين آنها به تصويب مي رسند. در واقع مقررات بين المللي جمع آوري و تنظيم شده و به صورت سند بين المللي در آمده اند و معاهدات بين المللي يا كنوانسيون ناميده شده اند. اگرعنوان اعلاميه يا طرح نامه داشته باشند، معاهده به حساب نمي آيند. اعلاميه جهاني حقوق بشر معاهده اي است كه كشورها آن را امضاء نكردند. قطعنامه حقوق بين المللي در سازمان هاي بين المللي يك قسمت از منابع حقوق بين الملل است.

گزارش ششمین نشست دبیر خانه اسلام وحقوق بشر دوستانه با عنوان حمایت ازغیر نظامیان در در گیری های مسلحانه با نگاهی به تحولات اخیر منطقه

در ابتدای این نشست جناب آقای پير ریتر رئیس نمايندگي کمیته بین المللی گزارشي ازفعاليتهاي صليب سرخ ارائه دادند. ایشان بیان داشتند در حال حاضر شرایط خشونت باری را در منطقه خاور میانه و هم چنین در همسایگی ایران در پاکستان و افغانستان تجربه می کنیم.کمیته صلیب سرخ و جمعیت های هلال احمر در شرایط چالش بر¬انگیزی برای حمایت و کمک به کشور های درگیر جنگ وآشوب قرار دارند. بر اساس نوع خشونت ¬ها چالش ¬هایی که با آن روبه رو هستیم دارای ماهیت متفاوتی است. از سویی شاهد در¬گیری های مسلحانه بین نیرو های دولتی و شورشیان در لیبی هستیم و از سوی دیگر کشور¬های دیگری هستند که درجه خشونت در آن¬ها به حد درگیری¬های مسلحانه نرسیده است.در لیبی حقوق بین الملل بشر دوستانه قابل کاربرد است در حالی که در سایر کشور های در گیر، این قوانین بین المللی است که کاربرد دارد.

شرایط انسانی و بشر دوستانه در لیبی بسیار وخیم است،مثلاً در شهر تحت محاصره مصراته با کمبود آب و منابع درمانی و خدمات پایه ای مواجه هستیم و بیمارستان ها تحت فشار ¬های شدید قرار دارند.بازگشت به خانه هم نه تنها به دلیل ناامنی بلکه به دلیل خطر مهمات عمل نکرده برای آوارگان امکان پذیر نیست. در بسیاری از مناطق به خصوص طرابلس و غرب لیبی دسترسی به سازمان ¬های بشردوست با مشکل روبه روست.

جهت ثبت نام در کارگاه اسلام و حقوق بشردوستانه با موضوع محیط زیست، آب، اجساد و مفقودین

فیلدهای مقابل را تکمیل و کلید ثبت نام را انتخاب نمایید